Terapia w naszym ośrodku trwa 8 tygodni i oparta jest na oddziaływaniach grupowych oraz intensywnej psychoedukacji. Znaczna część czasu poświęcana jest na psychoedukację w grupie, a także na wykonywanie pisemnych, zleconych przez terapeutów zadań przedstawianych w trakcie spotkań grupowych. Program terapeutyczny jest programem integrującym założenia modelu Minnesota, tradycję 12 Kroków Wspólnoty Anonimowych Alkoholików z elementami metody społeczności terapeutycznej.
Jeśli nie słyszałeś nigdy o modelu Minnesota, warto zapoznać się z niektórymi jego założeniami poniżej, gdyż być może rozwieje to choć część Twoich wątpliwości dot. leczenia choroby alkoholowej.
Choroba alkoholowa jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną (choć można zatrzymać jej postęp), „demokratyczną”, ale przede wszystkim nieleczona staje się choroba śmiertelną. Oznacza to, że osoba, która na nią cierpi, potrzebuje kompleksowego i intensywnego leczenia, na które składa się edukacja, oddziaływania grupowe oraz psychoterapia indywidualna u terapeuty prowadzącego. Powodzenie terapii uzależnienia od alkoholu (jak i od innych substancji psychoaktywnych) zależy jednak głównie od zaangażowania i motywacji osoby chorej. Nawet doskonale przygotowany pod względem merytorycznym i technicznym oddział lub przychodnia leczenia uzależnienia nie jest gwarantem utrzymania dożywotniej abstynencji. Proces leczenia jest długi i nie ogranicza się jedynie do wizyty w ośrodku (patrz: fazy leczenia choroby alkoholowej). Dlatego po ukończeniu terapii podstawowej w naszym oddziale niemalże koniecznym jest korzystanie z dalszej pomocy terapeutycznej w swojej miejscowości w trybie ambulatoryjnym lub w postaci grup samopomocowych AA.